TR EN
Faaliyet Alanları
İnşaat Tarım Arsa Finans Madencilik

Tarım

Yurt dışı pazardan alınan ayçicek çekirdeği ve ayçiceği yağı yurt içindeki pazara toptan ticareti yapılmaktadır.

Ayçiçeği çekirdeği

Türkiye ayçiçeği üretiminde ve ithalatında belli başlı ülkeler arasında yeralmaktadır. Yaklaşık 500,000 hektarlık tarım arazilerinde yılda ortalama 1 milyon ton ayçiçek çekirdeği üretimi yapılmaktadır. 2013 yılında bu rakamın 1.4 milyon ton’a ulaşması beklenmektedi. Ayçiçek üretiminin büyük bir kısmı Trakya, Karadeniz, Akdeniz ve İç ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılmaktadır. Buna karşılık, Türkiye yılda yaklaşık 700,000 metrik ton ayçiçek tohumu ithal etmektedir. İthal ettiği ülkelerin başında Rusya Federasyonu, Ukrayna, Bulgaristan, Moldovya ve Romanya gelmektedir. 

 

Ayçiçek yağı

Türkiye'de en çok tüketilen bitkisel yağ ayçiçek yağı olup yıllık tüketim 850,000 metrik ton’a ulaşmaktadır. Yılda yaklaşık 700,000 metrik ton ayçiçek yağı üretimi yapılan Türkiye, yılda yaklaşık 750,000 metrik ton işlenmemiş haldeki ayçiçek yağını Ukrayna, Arjantin, Rusya Federasyonu ve Moldovya'dan ithal etmektedir. Bölgesel konumu ve sahip olduğu yüksek kapasiteli kırma tesisleri itibari ile, Türkiye aynı zamanda ayçiçek yağında ihracatçı ülke konumundadır. Yılda yaklaşık 500,000 metrik ton ayçiçek yağı ihraç etmekte olup, bu ihracat hacminin 400,000 metrik ton'luk kısmı Irak'a, geri kalan bölümü ise Pakistan, Suriye, Kuzey Kıbrıs ve İsrail'e gerçekleştirilmektedir. 

 

Ayçiçek tohumu küspesi

Türkiye, her yıl yaklaşık 400,000 metrik ton ayçiçek küspesini hayvansal yem olarak ithal etmektedir. Bu alanda en büyük tedarikçiler Ukrayna ve Rusya Federasyonu'dur. Küspe büyükbaş ve kanatlı hayvan yemlerinde protein kaynağı hammadde olarak kullanılmaktadır.

BASIN ODASI YATIRIMLAR İNDİRME MERKEZİ TAKİP EDİN
Bilgi Toplumu Hizmetleri